Podstawowe terminy stosowane w pomiarach oświetlenia i następnie mogące pojawić się w protokole z pomiarów. Read More
Podstawowe wielkości fotometryczne
Strumień świetlny
Wielkość fizyczna z dziedziny fotometrii wizualnej określająca całkowitą moc światła emitowanego z danego źródła światła mogącego wywołać określone wrażenie wzrokowe. Strumień świetlny oznaczany jest literą Φ.
- Jednostka miary: lumen (lm)
Dobór oświetlenia ze względu na rodzaj wykonywanej pracy
Natężenie oświetlenia na danym stanowisku pracy określa Polaka Norma 12464-1. Jednak wykaz działań i działalności zawarty w powołanej normie może bardzo często sprawiać kłopot z zaszeregowaniem danego stanowiska do określonej grupy, a co za tym idzie ustalić odpowiednie warunki oświetlenia i jego natężenia.
W takich sytuacjach niezbędne jest wyliczenie właściwych parametrów oświetlenia stanowiska pracy posługując się kryterium wielkości pozornej oraz stopniem trudności pracy wzrokowej. Read More
Otoczenie świetlne
Wymagania związane z oświetleniem wynikają z podstawowych, trzech potrzeb człowieka:
- Komfortu widzenia.
- Wydolności wzrokowej.
- Bezpieczeństwa
Kąt bryłowy
Część przestrzeni ograniczona przez półproste wychodzące z ustalonego punktu, zwanego wierzchołkiem kąta bryłowego, przechodzące przez ustaloną krzywą zamkniętą.
Pomiar odbicia światła
Każda powierzchnia w jakiś sposób odbija światło. Zasadniczo wyróżnia się cztery rodzaje odbicia światła od powierzchni:
- Odbicie kierunkowe, zwane również zwierciadlanym.
- Odbicie równomiernie rozproszone, lambertowskie
- Odbicie kierunkowo-rozproszone.
- Odbicie współpodróżne.
Rozporządzenie
Oświetlenie stanowiska pracy z komputerem znalazło swoje unormowanie w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
§ 5. 1. Pracodawca jest obowiązany do przeprowadzania na stanowiskach pracy, wyposażonych w monitory ekranowe, oceny warunków pracy w aspekcie:
3) obciążenia narządu wzroku oraz układu mięśniowo-szkieletowego pracowników,
4) obciążenia pracowników czynnikami fizycznymi, w tym szczególnie nieodpowiednim oświetleniem,
9. 1. Oświetlenie powinno zapewniać komfort pracy wzrokowej, a szczególnie:
a. poziom natężenia oświetlenia powinien spełniać wymagania określone w Polskich Normach,
b. należy ograniczyć olśnienie bezpośrednie od opraw, okien, przezroczystych lub półprzezroczystych ścian albo jasnych płaszczyzn pomieszczenia oraz olśnienie odbiciowe od ekranu monitora, w szczególności przez stosowanie odpowiednich opraw oświetleniowych, instalowanie żaluzji lub zasłon w oknach.
9. 2. Dopuszcza się stosowanie opraw oświetlenia miejscowego, pod warunkiem, że będą to oprawy nie powodujące olśnienia.
Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bhp
Rozporządzenie
Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy Read More